Edmonton Oilers on kauppaamassa koko kauden pelaamatta olleen hyökkääjä Evander Kanen uusiin maisemiin NHL:n siirtotakarajalla.

Sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedmanin mukaan osapuolet ovat purkaneet kanadalaistähden sopimukseen kirjatun täyden siirtopykälän, tiettävästi Kanen aloitteesta.

– Evander Kanen sopimuksen täysi siirtopykälä on purettu eilisiltana. Hänellä ei ole enää täyttä siirrot estävää pykälää, vaan ainoastaan osittainen siirtopykälä, Friedman kertoo Hockey Night in Canada -ohjelmassa.

Oilersin toiveena oli pitää Kane pitkäaikaisloukkaantuneiden listalla runkosarjan loppuun asti, jolloin miehen 5,1 miljoonan dollarin vuosipalkka ei rasittaisi joukkueen palkkakattoa siirtotakarajalla. Kanen toiveissa on kuitenkin palata kaukaloon jo runkosarjan aikana, minkä vuoksi miehelle etsitään nyt uutta joukkuetta.

– Oilers yrittää selvittää, onko Kanelle olemassa markkinoita. Jos he päättävät luopua Kanesta, avaisi se samalla lisää tilaa palkkakattoon, Friedman lisää.

Kanen nykyinen sopimus käsittää vielä tulevan kauden. 33-vuotias laitahyökkääjä pelasi vielä viime kaudella Oilersissa 77 runkosarjapeliä tehoin 24+20=44.

LUE MYÖS: