Sportsnetin sisäpiiritoimittajan Elliotte Friedmanin mukaan pelaajat eivät olleet täysin tyytyväisiä kaikkiin 4 Nations Face-Off -turnauksen sääntöihin.

NHL:n varakomissaari Bill Daly sanoi lehdistölle, että 4 Nations -turnauksessa käytettyjä sääntöjä ja toimintamalleja tullaan todennäköisesti näkemään myös tulevissa Milanon olympialaisissa ja vuoden 2028 World Cupissa.

Yksi 4 Nations -turnauksessa pelaajia hiertänyt sääntö oli pelikatkojen pidentäminen. Yhden erän kolme pelikatkoa olivat turnauksessa 30 sekuntia normaalia pidempiä ja erätauko oli puolestaan minuutin lyhyempi.

Leijonien hyökkääjä Patrik Laine oli yksi pelikatkojen pidentämistä vastustaneista pelaajista.

– Pidäkin huoli, että kirjoitat tämän ylös, Laine sanoi Friedmanille.

Friedmanin mukaan pelaajat yleisesti ottaen inhosivat pelikatkomuutosta.

– Kanada-Ruotsi-pelissä yksi pelaaja meni jäähyaitossa olevan ajanottajan puheille ja sanoi ”pudota jo se kiekko”. Se oli mielestäni hauska juttu, Friedman kirjoittaa 32 Thoughts -kolumnissaan.

Myös muitakin muutoksia halutaan tuleviin maajoukkueturnauksiin. Friedmanin mukaan turnaukseen valittavien pelaajien määrää halutaan lisätä. Nyt joukkueilla ei ollut varaa kuin vain yhteen loukkaantumiseen.

Friedman uskoo, että 4 Nations -turnauksessa nähty 10 minuutin jatkoaika on myös yksi puheenaihe tulevissa GM:ien tapaamisissa. Pelaajilta tuli paljon vastustusta 10 minuutin mittaisille kolme-vastaan-kolme -jatkoajoille.

LUE MYÖS: