Lähde: Kanada on valmistautunut kiertämään 4 Nationsin sääntöjä – lisävahvistus valmiina

Kanada koki kovan kolauksen 4 Nationsin ensimmäisessä ottelussaan Ruotsia vastaan. Puolustaja Shea Theodore loukkaantui ja on varmuudella koko lopputurnauksen sivussa käsivamman vuoksi.
Loukkaantuminen heti ensimmäisessä ottelussa on kirvelevä, sillä joukkueilla ei sääntöjen mukaan ole mahdollisuutta kutsua vahvistuksia kesken turnauksen. Kulisseissa Kanada on kuitenkin valmistautunut tekemään juuri näin.
The Athleticin toimittaja Chris Johnston kirjoittaa, että Dallas Starsin puolustaja Thomas Harleyn on määrä matkustaa Bostoniin perjantaiksi. Harley on valmiina hyppäämään Kanadan joukkueeseen, jos joku nykyisistä kuudesta puolustajasta loukkaantuu tai sairastuu.
– En usko, että kukaan johdossa antaa meidän pelata vajaamiehisenä. Se ei olisi hyvä kenenkään kannalta, Kanadan päävalmentaja Jon Cooper kommentoi.
Johnstonin mukaan NHL kertoi jo tammikuussa maajoukkueille, että näillä on sittenkin mahdollisuus kutsua uusia pelaajia mukaan kesken turnauksen, jos joukkue ei muuten saa kokoonpanoa kasaan. NHL:n varakomissaari Bill Daly vahvistaa asian.
– Olemme kertoneet heille, että he voivat valita pelaajan ja ilmoittaa hänelle, että hän on seuraavana jonossa. Mutta he tietävät, että heidän täytyy pelata kuudella puolustajalla, jotka heillä on jäljellä, ennen kuin he tippuvat sen alle. He eivät voi lisätä ketään joukkueeseen, ennen kuin niin tapahtuu, Daly kommentoi.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Seattle Kraken nimesi uuden GM:n – Ron Francis sivuun
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Pudotuspeleissä mielettömät trillerit – kaikki pelit ratkesivat maalin erolla
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- MTV Urheilu: Eetu Mäkiniemi siirtyy Liigaan!
- Rajuja syytöksiä! Detroit-kapteeni haukkuu GM Steve Yzermanin
- Maalitykki paljastaa: pelasi koko kauden isojen vammojen kanssa – leikkaus edessä?
- Leijonille viides NHL-vahvistus!
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Edmonton Oilersilla pahoja poissaoloja – jopa viisi miestä sivussa pudotuspeliavauksesta?
- NHL:ssä karu tilanne: ruotsalaisvahti teloi joukkuekaverinsa viikateiskulla
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen