Rangers-hyökkääjä räväytti ulkoilmaottelussa – tappeli NHL-debyyttinsä ensimmäisessä vaihdossa kovanaamaa vastaan

New York Islandersin ja New York Rangersin välisessä ulkoilmaottelussa sattui ja tapahtui. Rangers nappasi 6-5-voiton jatkoajalla lähes 80 000 katsojan edessä.
Rangersin riveissä nähtiin myöskin yksi NHL-debytantti. Hän oli nelosketjuun merkattu kanadalaishyökkääjä Matt Rempe, 21. Rempe pääsi tekemään ensiesiintymisensä NHL:ssä jättiyleisön edessä.
Rempe aloitti NHL-uransa ryminällä. Ajassa 1:29 hän pääsi ensimmäistä kertaa kentälle keskialoituksen yhteydessä. Hän alkoi heti ensimmäisessä vaihdossaan suoraan aloituksesta tappelemaan Islandersin kovanaama Matt Martinia vastaan. Rempe piti Martinin tiukasti otteessaan eikä päästänyt tätä yllättämään iskuillaan. Nahistelun päätteeksi Rempe otti vielä yleisöä haltuunsa.
Jääaikaa Rempe sai ottelussa 4:26, joten hän vietti lopulta enemmän aikaa jäähyboksissa kuin kentällä. Tappelusta tuomittiin molemmille osapuolille viiden minuutin rangaistukset.
Rempe on Rangersin 6. kierroksen varaus (#165) vuodelta 2020. Hän on pelannut kuluvan sekä viime kauden AHL:ssä Hartford Wolf Packin riveissä. Tämän kauden 43 otteluun Rempe on kirjauttanut tehopisteet 8+4=12.
Näet tappelun alta tai täältä.
LUE MYÖS
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Mestariehdokkailta kova kiinnitys – huippumaalivahdille iso sopimus
- IL: NHL-seurat ovat Petteri Rimpisen perässä – näin maalivahtilupaus kommentoi
- Pierre-Lub Dubois nöyrtyi – otti vastuun surkeasti menneestä ajastaan L.A:ssa – ”Se oli minun vikani”
- Connor McDavid rikkoi jälleen huiman rajapyykin – vain Wayne Gretzky kyennyt samaan
- Podcast: Näin suuri oli ero Brad Marchandin palkkapyynnössä ja Bostonin tarjouksessa
- Carolina yritti viime hetken jättihankintaa – tämä tähtinimi olisi korvannut Mikko Rantasen!
- Mikko Rantanen vertaili Starsin ja Hurricanesin pelitapoja – ”Yksi asioista”
- Jani Nymanilta sensaatiomainen NHL-debyytti!
- Sopimus purkissa – konkarivahti Jonathan Quick jatkaa uraansa!
- Roope Hintzistä uutta tietoa!