Steve Yzerman puolustelee Detroitin kesähankintoja – perusteli Ville Husson ja kumppaneiden sopimuksia: ”En halua hävitä jokaista peliä 10-0”

Detroit Red Wingsin GM Steve Yzermanilla on käynnissä melkoinen savotta punasiipien nostamiseksi takaisin entisaikojen loistoonsa.
Aiemmin Tampa Bay Lightningin nykyisen kokoonpanon runkoa rakentamassa ollut Yzerman puolustelee päätöstään hankkia viime kesänä seuraan useita uusia UFA-pelaajia. Yzerman hankki tuolloin seuraan mm. suomalaismaalivahti Ville Husson, Andrew Coppin, David Perronin sekä Ben Chiarotin.
– Halusin tuoda sisään pelaajia, jotka ovat hyviä ihmisinä sekä pelaajina ja pystyvät auttamaan Moritz Seideria ja muuta joukkuettamme.
– Siirrot jotka tein viime kesänä, johtuivat siitä, että en halua hävitä jokaista peliä 10-0. Olemme rakennusvaiheessa ja meidän on oltava kärsivällisiä. Silti ajattelin viime kesän vapailla markkinoilla meidän tarvitsevan myös pelaajia, jotka auttavat nuoria lupauksiamme kehittymään. En halua meidän olevan surkeita loputtomiin, Yzerman lataa The Stoney and Jansen -radio-ohjelmassa.
Legendaarinen seuraikoni vertaa Red Wingsin tilannetta Montreal Canadiensin, Buffalo Sabresin ja Ottawa Senatorsin uudelleenrakennusprojekteihin.
– Buffalo ja Ottawa ovat tehneet uudelleenrakennusta meitä kauemmin ja he ovatkin tehneet viime aikoina todella hyvää työtä. Kun katson heidän nuoria pelaajiaan, he ovat meitä edellä, Yzerman näkee.
Yzerman yllätti NHL-seuraajat siirtotakarajalla kauppaamalla toisaalle mm. pitkäaikaisen kärkihyökkääjä Tyler Bertuzzin, Filip Hronekin, Jakub Vranan ja Oskar Sundqvistin. Seurapomo aikoo jatkaa aggressiivista linjaansa myös kesällä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Seattle Kraken nimesi uuden GM:n – Ron Francis sivuun
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Rajuja syytöksiä! Detroit-kapteeni haukkuu GM Steve Yzermanin
- Maalitykki paljastaa: pelasi koko kauden isojen vammojen kanssa – leikkaus edessä?
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Leijonille viides NHL-vahvistus!
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa