Urheilucast: Riku Helenius paljasti uransa karmeimmat vieraspelipaikat: ”H*lvetin masentava paikka”

Pohjois-Amerikassakin viidellä eri kaudella pelannut Riku Helenius muisteli Urheilucastin vieraana elämänsä erikoisimpia pelipaikkoja.
Ensimmäisenä 34-vuotiaalle ex-maalivahdille tuli mieleen venäläisseura HK Metallurg Novokuznetsk, joka pelaa kotiottelunsa Etelä-Siperiassa. Helenius pelasi kyseisessä kaupungissa Jokerien kanssa KHL:ää. Nykyisin seura pelaa VHL:ssä.
– Metallurg Novokuznetsk. Se on se paikka, jossa ihmiset vetävät sitä ”krokotiilihuumetta” ja sitten heiltä alkaa tippumaan naamasta palasia irti. Siitä kaupungista on tehty se dokumenttikin. Se on ihan virallinen persläpi, Helenius täräytti podcastissa.
Jos Novokuznetsk ei tehnyt mieheen vaikutusta, niin ei tehnyt myöskään Elmira, joka on sijaitsee New Yorkin osavaltiossa.
– Pelasin siellä Elmira Jackalsin riveissä jonkun kuukauden ajan. Siinä kaupungissa asui 20 000 ihmistä ja siellä oli ollut jonkinlaista teollisuutta joskus, mutta sitten, kun keksittiin koneet, niin ne korvasivat ihmiset. Ihan h*lvetin masentava paikka.
– Asuttiin siellä sellaisessa seuran hankkimassa pienessä omakotitalossa, joka oli vähän ränsistynyt. Koko kämppä oli vessaa myöten kokolattiamattoa, Helenius muistelee.
Yllä mainittujen kaupunkien lisäksi listalle päätyi myös Yhdysvalloissa sijaitseva Augustan kaupunki, joka ei ollut Heleniuksen mukaan hyvä paikka pelata jääkiekkoa. Myös suomalaisen edustama seura, Augusta Lynx, ajautui lopulta konkurssiin kesken kauden.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Suomalaispuolustajalle rapsahti sakot NHL:ssä!
- Kuka heistä on NHL:n paras puolustaja? Tässä Norris-ehdokkaat
- NHL:stä tuttu suomalaispuolustaja siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- Stanley Cup -voittaja Valtteri Filppula lopettaa uransa
- Urheilucast: Mikko Koivulta uusi aluevaltaus – siirtyy valmentajaksi
- Elias Petterssonista leviää karu väite – ruotsalaista vihataan NHL:ssä: ”Katastrofi”
- Mikko Rantanen riepotteli Coloradoa! Yhteispeli Roope Hintzin kanssa toimi kuin unelma
- Vezina-ehdokkaat julki – tässä NHL:n parhaat maalivahdit!
- Pittsburgh Penguins rysäytti jättiuutisen!
- Tre Kronor vahvistuu jälleen – hirmutehot takonut NHL-tähti lähtee MM-kisoihin
- Pittsburgh Penguins rysäytti jättiuutisen!
- Väite kulisseista: Joonas Korpisalo haluaa ulos Bostonista
- Mikko Rantanen riepotteli Coloradoa! Yhteispeli Roope Hintzin kanssa toimi kuin unelma
- Joel Quenneville neuvottelee päävalmentajan paikasta NHL:ään – ”Vahva ehdokas”
- Kohumaali kuumensi tunteet NHL:n pudotuspeleissä: ”Säännöt eivät päde kaikkiin”
- Näkökulma: ”Venäläinen maalivahtiruletti” ratkaisee NHL:n mestaruuden
- Leijonille uusi vahvistus NHL:stä!
- Vezina-ehdokkaat julki – tässä NHL:n parhaat maalivahdit!
- Colorado löylytti Dallasia – yleisö sekosi täysin Gabriel Landeskogin maalista
- Tre Kronor vahvistuu jälleen – hirmutehot takonut NHL-tähti lähtee MM-kisoihin