Janne Kuokkanen mätti uusissa maisemissa hirmutehot – joutui vastaamaan erikoisella tavalla: ”Rehellisesti sanottuna en ole ihan varma…”

NHL:stä Sveitsin pääsarjan Fribourgiin siirtynyt Janne Kuokkanen on saanut kaudelleen hurjan alun. Pelaaja keikkuu lähellä sarjan pistepörssin kärkeä oivilla tehoillaan 2+5=7.
Tiistaina hän vietti huimaa tehoiltaa, kun Fribourg löylytti Klotenin peräti 9-1. Voittomaalista vastannut kakkosketjun laituri summasi tehot 2+2=4.
Tuo johti siihen, että New Jersey Devilsistä tullut pelaaja valittiin ottelun parhaaksi. Tämä puolestaan tarkoitti sitä, että Kuokkanen joutui pukemaan ylleen erikoisen näköisen lohikäärmeasun ja marssimaan se yllään median eteen.
– En tiedä, mitä teen tässä asussa, pelaaja oli hymähtänyt sveitsiläisen Blickin mukaan.
Kuokkanen tuli Sveitsiin NHL:stä, jossa hän pelasi kahden viime kauden aikana 107 runkosarjan peliä pistein 14+28=42. Sveitsissäkin putki on kulkenut.
– Käsittääkseni pelin parhaan pelaajan tulee käyttää tätä näin. Rehellisesti sanottuna en ole ihan varma, mutta minä vain noudatin (käskyä), kuulemma hämmentynyt ja huvittunut suomalainen sanoi yrittäen pitää pokerinsa.
Kuokkanen ja hänen ketjukaverit Jacob De La Rose ja Christoph Bertschy mättivät yhteensä tehot 3+4=7.
– Mielestäni täydennämme toisiamme erittäin hyvin. Kykenemme luomaan tiloja Jannen kanssa toisillemme, Bertschy analysoi.
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Seattle Kraken nimesi uuden GM:n – Ron Francis sivuun
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Rajuja syytöksiä! Detroit-kapteeni haukkuu GM Steve Yzermanin
- Maalitykki paljastaa: pelasi koko kauden isojen vammojen kanssa – leikkaus edessä?
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Leijonille viides NHL-vahvistus!
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Edmonton Oilersilla pahoja poissaoloja – jopa viisi miestä sivussa pudotuspeliavauksesta?