Joakim Kemell sai huimaa ylistystä – Predatorsin GM ihmeissään: ”Tämä oli pieni yllätys meille”

Kesän 2022 varaustilaisuuden ensimmäinen varattu suomalaispelaaja oli Joakim Kemell. Nashville Predators nappasi hänet numerolla 17.
18-vuotiaan superlahjakkuuden ennustettiin lähes kaikkien ennakkoarvioiden mukaan varattavan kymmenen ensimmäisen pelaajan joukossa. Näin ei kuitenkaan käynyt, vaan hän jäi Predatorsin saataville vuorolle 17. Tämä yllätti myöskin seuran GM David Poilen.
– En voinut uskoa, että pelaaja oli yhä saatavilla. Arvioimme hänet 10 parhaan joukkoon ja se, että saimme hänet numerolla 17, on mielestäni erittäin hienoa. Emme olisi uskoneet, että hän olisi edelleen tarjolla, joten tämä oli pieni yllätys meille. Ehkä tämä oli myöskin hyvä alku ensi kaudelle, Poile kommentoi Nashville Post -lehdelle.
Kemell valittiin viime kaudella vuoden tulokkaaksi Liigassa. Hän tehtaili JYPin paidassa 39 otteluun tehopisteet 15+8=23. Nuorukainen oli mukana myös alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa, joissa hän viimeisteli viiteen peliin tehot 6+2.
– Hän on lahjakas hyökkäävä pelaaja, joka voi voittaa sinut monilla eri tavoilla. Hän on erittäin vahva jaloistaan, hän osaa pelata liikkeessä, ja hänellä on erinomainen laukaus. Hän voi tehdä maalin monella eri tavalla. Hänellä on paljon potentiaalia tehdä kovaa tulosta NHL:ssä, seuran vara-GM Jeff Kealty puolestaan kehui.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Floridan päävalmentaja kertoi hyviä uutisia suomalaispelaajista
- Farmisarjan pistelingon NHL-sopimus purettiin – siirtymässä KHL:ään
- Sebastian Aholta kritiikkiä Carolinan GM:lle: ”Jos ollaan ihan rehellisiä”
- Kaupataanko Nashville-floppi? Tiukka ehto uudelle seuralle
- NY Islanders teki kaksi kiinnitystä – lähes tuhannen ottelun konkari jatkaa
- Jarmo Kekäläinen sai uuden pestin NHL:stä!
- Philadelphia Flyers palkitsi maalitykkinsä: Rahakas jatkosopimus
- Näin pelataan: Tässä Stanley Cup -finaalien aikataulu
- Nyt puhuu Mikko Rantanen: Tähän Dallas kaatui
- Seattle Kraken teki valintansa – tässä uusi päävalmentaja
- Carolina-fanit raivoissaan suomalaistähdelle: ”Hankkiutukaa hänestä eroon”
- Pohjois-Amerikasta huimaa ylistystä Aleksander Barkoville – pesee jopa McDavidin ja MacKinnonin?
- Nyt puhuu Mikko Rantanen: Tähän Dallas kaatui
- Jarmo Kekäläinen sai uuden pestin NHL:stä!
- Lähde: Minnesotan tähtihyökkääjä myynnissä – hylkäsi rahakkaan tarjouksen
- Dallasin kausi päätökseen – tekikö valmennus valtavan virheen?
- Aleksander Barkovilta maaginen temppu – Florida jatkaa Stanley Cup -finaaliin!
- Washington Capitalsilta erikoinen ulostulo Aleksandr Ovetshkinin uran jatkosta
- Philadelphia Flyers palkitsi maalitykkinsä: Rahakas jatkosopimus
- Näin Toronton GM kommentoi Mitch Marnerin tilannetta