Dallas Starsin tähtipuolustaja John Klingbergiltä iso paljastus: tästä syystä jätti siirtopyynnön!
Dallas Starsin pitkäaikainen tähtipuolustaja John Klingberg on avannut medialle syitä siirtopyyntönsä taustalta.
Kahdeksatta kauttaan Starsia edustava 29-vuotias ruotsalainen kokee tulleensa jossain määrin petetyksi seurajohdon puolelta, sillä neuvottelut jatkosopimuksesta eivät ole edenneet pelaajan leirin toiveista huolimatta. Klingbergin 4,25 miljoonan dollarin vuosipalkan takaava sopimus umpeutuu kesällä.
– Muut kaverit allekirjoittivat jatkosopimuksen ennen kauden alkua. Halusin itse samaa, Klingberg aloittaa.
– Sittemmin, tilanne (neuvottelujen suhteen) on hiljentynyt hiljentymistään. Itse pelaajana en tunne oloani arvostetuksi tilanteessa, jossa he eivät edes neuvottele kanssamme. Puhuimme agenttini kanssa GM:lle joitain kuukausia sitten. Hän (GM Jim Nill) vahvisti, että voimme aloittaa neuvottelut muiden seurojen kanssa kartoittaaksemme tilannetta.
Starsin kallispalkkaisimmat pelaajat, kuten Jamie Benn ja Tyler Seguin allekirjoittivat muutama vuosi sitten omat jatkosopimuksensa vuosi ennen edellisten pahvien päättymistä. Klingberg toivoi omalle kohdalleen samaa. Puolustaja kuitenkin kiistää vaatineensa seurajohdolta välitöntä siirtoa.
– En vaadi heitä tekemään treidiä välittömästi. En aio valehdella. Viime vuodet ovat olleet turhauttavia. Olen tehnyt seuralle selväksi haluni jatkaa täällä.
Ruotsalaistähti paljastaa saaneensa Starsilta yhden jatkosopimustarjouksen.
– He tekivät yhden tarjouksen aikoja sitten, mutta asiat eivät ole edenneet tämän jälkeen. Olemme agenttini kanssa yrittäneet hahmotella sopimuksen pituutta, numeroita ja muuta. Olemme yrittäneet tulla heitä vastaan monin eri tavoin. En tiedä, mitä he suunnitelevat ja onko heillä kiinnostusta pitää minua riveissään. Heidän onkin nyt tehtävä päätöksensä sen suhteen, näkevätkö he minut Starsin pelaajana myös tulevaisuudessa, Klingberg lyö painetta seurajohdon suuntaan.
– Loppupeleissä kyse on bisneksestä. Ymmärrän sen molemmin puolin pöytää. Minun on myös pidettävä huoli omasta tilanteestani. Halusin jatkosopimuksen jo viime kauden päätyttyä. He halusivat odottaa vapaiden markkinoiden ja varaustilaisuuden yli ja ymmärsin tämän. Samaan aikaan minusta tuntuu, että olen todistanut heille kahdeksan vuoden aikana sen, millainen pelaaja olen, Klingberg päättää.
Ruotsalaistähti on pelannut Starsin paidassa 504 runkosarjapeliä ja tehnyt niissä komeat 334 (66+278) tehopistettä. Tällä kaudella pienemmälle vastuulle jäänyt taituri on merkkauttanut 26 peliin tehot 1+16=17.
Ainakin Carolina Hurricanesin uskotaan olevan kiinnostunut Klingbergin palveluksista.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Miro Heiskasesta lisätietoja – Rasmus Ristolaisenkin tilanteesta päivitys
- Vancouver Canucks kaupittelee jälleen pelaajiaan: ”Ovat ilmoittaneet muille seuroille”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari palaa tositoimiin pitkän tauon jälkeen
- Suomalaispelurien NHL-seurassa kriisipalaveri: ”Kovia keskusteluja”
- San Josen tähti paljastaa lämpimän muiston Mikael Granlundista – ”Hän oli mahtava johtohahmo”
- NHL-maalitykki vahvistaa Ruotsia 4 Nations Face-Off -turnauksessa!
- Patrik Laine rehellisenä penkityksestään – myöntää suoraan: ”Itseluottamus ei ole kunnossa”
- Supertähti murjottiin törkeästi – NHL:ssä jysähti järisyttävä pelikielto!
- Kaapo Kakko löysi peli-ilon Seattlessa – myöntää suoraan: ”Ilo katosi hommasta”
- Patrik Laine lytättiin täysin – ex-pelaaja raivoaa: ”Mikä v*ttu on ongelmasi?”
- Patrik Laine lytättiin täysin – ex-pelaaja raivoaa: ”Mikä v*ttu on ongelmasi?”
- NHL:n suurin suomalaissensaatio ilmiliekeissä – historiallinen temppu!
- Patrik Laine vaikeuksissa NHL:ssä – koki kovan kohtalon
- Oliko Mikael Granlundin hankinta riski? ”Tässä on varoitusmerkkejäkin”
- Minnesota Wildin supertähdestä kova ratkaisu
- Suomi nimesi kaksi uutta NHL-miestä huipputurnaukseen
- Vancouver Canucksin GM myöntää huonon ilmapiirin: ”Ei se ollut vain Millerin syytä”
- Mikael Granlund siirrostaan Dallas Starsiin: ”Tästä joukkueesta näkee heti…”
- Suomalaistulokas tappeli NHL:ssä – kuittasi IS:lle: ”Eihän siitä mitään tullut”
- Columbus Blue Jacketsille jättimenetys – hurjat tehot takonut hyökkääjä pitkään sivussa