Carolina Hurricanes on tunnettu kiekkopiireissä sosiaalisen median kuninkaana. Seura tekee vuorotellen pilkkaa itsestään ja vastustajistaan, ja kaikki tapahtuu hyvässä hengessä. Värikäs viestintä on poikinut monen kiekkoihmisen sympatiat.

AHL-seura Utica Comets on myös yrittänyt räväkkää someviestintää mutta heikommilla seurauksilla. Seuran Twitter-tilillä piikiteltiin erikoisesti vastustajan Cole Caufielfia.

– Jou Cole Caufield, oletko täällä? Kaikki sanovat, että olet, mutta emme ole huomanneet. Etkö pelannut ensimmäisessä erässä? Utica kirjoitti Twitteriin.

Caufieldin arvostelu ei saanut hyvää vastaanottoa kiekkoihmisilä. Utica päätyi poistamaan twiittänsä hyvin pian sen kirjoittamisen jälkeen.

Tämä ei ollut Utican someosaston ensimmäinen kömmähdys. Lokakuun lopulla Utica kertoi Syracuse Crunch -ottelun alkavan odotettua myöhemmin erikoisin sanankääntein.

– Kaikkien tiedoksi ottelumme Syracusessa alkaa todella myöhään, koska he teeskentelevät, että he voittivat Stanley Cupin, Utica heitti.

– Itseasiassa kunnioitamme etulinjan tärkeitä työntekijöitä, joiden avulla selvisimme pandemiasta. Se, että isäntäseuramme voittaa, on vain lisäbonus, Syracuse vastasi.