Rikoskohulla kovat seuraukset – Panthersia voitosta toiseen luotsannut Joel Quenneville eronnut tehtävistään

Florida Panthers tiedotti nettisivuillaan perjantain vastaisena yönä, että mestariluotsi Joel Quenneville on joutunut eroamaan tehtävistään. Eroaminen ei liity tuoreisiin pelillisiin seikkoihin ja koko kauden jatkuneeseen seitsemän ottelun voittoputkeen, vaan otsikoihin nousseeseen seksuaalirikokseen.
63-vuotiaan luotsin epäillään osallistuneen seksuaalirikoksen peittelyyn tämän toimiessa Chicago Blackhawksin päävalmentajana 2010-luvun taitteessa. Aika oli menestyksekästä, ja Chicago voitti peräti kolme Stanley Cupia kausina 2009-15.
Sittemmin Quenneville on väittänyt, ettei hän tiennyt entisen NHL-kiekkoilija Kyle Beachin joutumisesta rikoksen uhriksi mitään, vaikka esille nousseet raportit todistavat samalla toisin.
Ero kävi toteen sen jälkeen, kun NHL:n komissaari Gary Bettman, apulaiskomissaari Bill Daly ja Panthersin toimitusjohtaja Bill Zito olivat tavanneet toisensa.
Tiedotteesta ei käynyt selväksi se, kuka ottaa joukkueen päävalmentajan paikan. Panthers on voittanut alkukauden seitsemästä ottelusta kaikki – ja näistä kuusi varsinaisella peliajalla. Perjantaiyönä se ei pelannut.
LUE LISÄÄ AIHEESTA: Tässä ehdokkaat Florida Panthersin uudeksi päävalmentajaksi – Lähde: John Tortorella ykkösvaihtoehtona!
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Seattle Kraken nimesi uuden GM:n – Ron Francis sivuun
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Rajuja syytöksiä! Detroit-kapteeni haukkuu GM Steve Yzermanin
- Maalitykki paljastaa: pelasi koko kauden isojen vammojen kanssa – leikkaus edessä?
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Leijonille viides NHL-vahvistus!
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Edmonton Oilersilla pahoja poissaoloja – jopa viisi miestä sivussa pudotuspeliavauksesta?