NHL-konkarit huippuiskussa Sveitsissä! Sami Vatanen ja Valtteri Filppula takovat hurjia tehoja – joukkue silti sarjan hännillä

NHL-kaukalot viime kauden jälkeen jättäneiden Valtteri Filppulan ja Sami Vatasen edustama Genève-Servette rämpii Sveitsin liigassa toiseksi viimeisenä, mutta suomalaispelureiden alkukausi on ollut tästä huolimatta tehokas.
Kaksikosta Filppula on pelannut alkukauden aikana 16 ottelua huipputehoin 6+11=17. Syyskuun lopulla sopimuksen sveitsiläisseuran kanssa solminut Vatanen puolestaan on ehtinyt pelaamaan 10 ottelua, joissa puolustaja on nakutellut jo 12 (3+9) pistettä.
Suomalaisten NHL-konkarien edustamalla seuralla ei sen sijaan kulje. Genève-Servette majailee 13 joukkueen National Leaguessa toiseksi viimeisenä sen kerättyä alkukauden otteluistaan vain viisi voittoa.
37-vuotias Filppula ehti pelata NHL:ssä 16 kauden aikana peräti 1056 runkosarjaottelua sekä 166 pudotuspeliä. 30-vuotias Vatanen pelasi yhdeksän NHL-kautensa aikana 473 runkosarjaottelua ja 51 pudotuspeliä. Molemmat suomalaispelurit jäivät ilman NHL-sopimusta kesän vapailla markkinoilla.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Washington Capitals kiinnitti nuorten MM-kisojen supertähden
- Rasmus Ristolaisesta harmillinen uutinen – kausi ohi!
- Suomalaispakin teko raivostutti vastustajat NHL:ssä – nyt rapsahti sakot!
- Jesse Puljujärvellä kulkee – kiskaisi upean maalin AHL:ssä
- Huippuvireinen suomalaislupaus debytoi NHL:ssä ja sai runsaasti vastuuta – luotsilta vuolaat kehut
- Miro Heiskasen paluuaikataulusta uutta tietoa – huippu-uutinen!
- Carolina pyöräytti yllättävä vaihtokaupan NHL:ssä!
- Patrik Laineen tykki puhui – suomalaispakki suututti vastustajat
- Huomasitko? NHL-peli keskeytyi kamalasta syystä
- Dallasin suomalaiset hirmuvireessä – pisteputket saivat jatkoa murskavoitossa
- Nyt tärähti tiskiin uusi suomalainen NHL-sopimus!
- Huomasitko? NHL-peli keskeytyi kamalasta syystä
- Dallasin suomalaiset hirmuvireessä – pisteputket saivat jatkoa murskavoitossa
- Superlupauksen karu kohtalo – kausi ohi
- Carolina pyöräytti yllättävä vaihtokaupan NHL:ssä!
- Patrik Laineen tykki puhui – suomalaispakki suututti vastustajat
- Läpimurto tulossa? Suomalaiset todellisessa trillerissä
- Miro Heiskasen paluuaikataulusta uutta tietoa – huippu-uutinen!