Suomalainen NHL-varaus kuilun partaalta mestariksi Pohjois-Amerikassa – kohtalo oli puuttua peliin: ”Painajaista”

Suomalaisen maailmanmestarivahti Filip Lindbergin kauden tilastot tältä kaudelta ovat jäätävää luettavaa. 15 ottelusta varsinaisen peliajan häviöön päättyi vain yksi ottelu ja torjuntaprosentti nousi lukemiin 94,9. Päästettyjen maalien keskiarvo oli sekin huikea 1,24.
Sittemmin poikkeukselliseen kauteen pystyi lisäämään myös mestaruuden, kun suomalaiskassarin edustama Massachusettsin yliopisto voitti NCAA:n finaaliottelun. Lindberg torjui kaikki St. Cloud Staten yliopiston 25 laukausta pitäen nollapelin, mikä varmisti Yhdysvaltojen yliopistomestaruuden lukemin 5-0.
Oli lähellä, että Lindbergiltä olisivat jääneet ratkaisupelit väliin koronalistalle joutumisen takia. Pelaaja oli siellä kuun alun, juuri tosipelien korvalla.
– Se päivä, jolloin kuulin siitä, oli luultavasti yksi pahimmista, joita minulla on ollut. Se oli painajaista, mutta emme voineet tehdä asialle mitään. Olen niin kiitollinen, että sain mahdollisuuden pelata täällä, suomalainen sanoi Boston Heraldin mukaan.
Ysiysi syntynyt Lindberg on Minnesota Wildin juhannuksen 2019 seitsemännen kierroksen 197. varaus.
Finaalien vastustajajoukkueessa pelasi Veeti Miettinen – hänkin Espoosta.
– Sain mahdollisuuden, mutta osuin rimaan. Se ei mennyt sisään, joten ei sillä ollut merkitystä, hyökkääjä oli kuitannut.
Blues-taustainen peluri pelasi NCAA-joukkue UMassissa kolmannen kautensa putkeen.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Seattle Kraken nimesi uuden GM:n – Ron Francis sivuun
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Pudotuspeleissä mielettömät trillerit – kaikki pelit ratkesivat maalin erolla
- MTV Urheilu: Eetu Mäkiniemi siirtyy Liigaan!
- Rajuja syytöksiä! Detroit-kapteeni haukkuu GM Steve Yzermanin
- Maalitykki paljastaa: pelasi koko kauden isojen vammojen kanssa – leikkaus edessä?
- Leijonille viides NHL-vahvistus!
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Edmonton Oilersilla pahoja poissaoloja – jopa viisi miestä sivussa pudotuspeliavauksesta?
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen