Kemiat kohtasivat ja Rasmus Ristolaistakin vietiin – NHL:n suomalaisyllättäjä täysin ilmiliekeissä Jack Hughesin rinnalla

Kaukana NHL:n pudotuspeleistä tarpova Buffalo Sabres sai perjantain vastaisena yönä käkättimeen kunnolla, kun lähes yhtä tukalassa raossa pudotuspelipaikan suhteen oleva New Jersey Devils latoi maalikarkeloissa tulostauluun luvut 6-3. Kesän 2012 loppuottelija oli vahva koitoksen alku- ja loppuminuuteilla tehden sekä avaus- että päätöserässä kolme maalia.
Devilsin väkevä ykköstrio pisti ottelussa hyrskyn myrskyn latoen tiskiin tehot 3+6=9. Trion pelaajista kaikki, eli Janne Kuokkanen, Jack Hughes ja Jegor Sharangovits mässäilivät mieheen tehot 1+2=3. Kenttä on mielenkiintoinen kombo, kun siinä on NHL:n debytantti, ykkösvaraus ja eksoottisen Valko-Venäjän nouseva tähti.
Pelin 1-3-maali oli trion väkevä työnäyte, ja siinä ottavana osapuolena oli Rasmus Ristolainen. Purkavaa syöttöä yrittänyt Ristolainen jäi puolustuspäässä pulaan Kuokkasen kanssa, ja pian koko Devils-nippu oli niskassa. Devilsin tulikuuma suomalainen syötti Hughesille avopaikkaan karvauksen jälkeen, ja New Jersey karkasi kahden maalin johtoon.
– Siinä ketjussa on vähän kaikkea. Siinä on ampuja, siinä on pari pelintekijää, siinä on räjähtävä ja tilaa tekevä Jack. Se on nippu, jonka haluamme pitää yhdessä, luotsi Lindy Ruff sanoi seuran kotisivuilla.
Kärpissä kauden aloittaneen Kuokkasen saldo on nyt 6+13=19, jolla irtoaa koko joukkueen sisäisen pörssin viides sija. Devilsin syöttöpörssissä suomalainen on neljäntenä.
– Janne Kuokkasesta on tulossa Devils-tähti. Mikä pelaaja hän onkaan. Hän ja Sharangovits ovat olleet kaksi johdonmukaisinta pelaajaa tänä vuonna, eräs twiittaaja kehui.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Urheilucast: HIFK virittelee melkoista pommia – Jarmo Kekäläinen kiikarissa!
- Lähde: Kultaleijona lähdössä Coloradosta – palaa Eurooppaan
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Seattle Kraken nimesi uuden GM:n – Ron Francis sivuun
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- Leijonille viides NHL-vahvistus!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista