”Hän näytti tarvitsevan halia” – mentorina toimineelta kanadalaispelaajalta yllättävä paljastus Suomeen palanneen Jesse Puljujärven tuntemuksista
Jesse Puljujärven osalta viime vuodet ovat menneet Liigan Kärppien, NHL:n Edmonton Oilersin ja AHL:n Bakersfield Condorsin väliä jatkuvasti. Juhannuksen 2016 ykköskierroksen nelosvaraus palasi Suomeen rapakon takaa ensimmäisen kerran kaudeksi 2019-20, jonka hän veti kokonaan Kärpissä.
Aika Oulussa antoi nuorten ja alle 18-vuotiaiden maailmanmestarille paljon, Suomen mestaruuden lisäksi. Joukkueen kanadalaispakki Shaun Heshka kertoi taannoin Sportsnetille, että hänellä oli iso osa Puljujärven eteenpäin menemisessä.
– Tehtävämme oli puhua hänelle mahdollisimman paljon englantia, rakentaa itseluottamusta sekä saada rakkaus peliä kohtaan takaisin. Tunsimmekin ajavamme näitä eteenpäin.
– Ja on mahtavaa nähdä hänen pärjäävän hyvin!
Suomalaislupaus on pelannut Kärppien liigajoukkueessa kausina 2015-16 ja 2019-21. Rapakon takana Oilersissa ja Condorsissa Puljujärvi viiletti ennen nykyistä kautta sesongit 2016-19. Heshka kertoi hyökkääjästä erikoisen piirteen tämän palauttua aikoinaan Suomeen.
– Hän näytti tarvitsevan halia. Hänhän meni NHL:ään ajatellen asioiden menevän tietyllä tapaa, mutta eivät ne sitten menneetkään niin. Hänelle raha ei ole tärkein seikka. Hän halusi pelata, koska Jesse rakastaa pelaamista.
Kärppiin paljon voittanut peluri oli tervetullut.
– Me sanoimme hänelle, että olemme tukenasi, koska tämä on sinun joukkueesi.
Kärppä-ajat kasvattivat Puljujärveä valtavasti, ja Heshkan mukaan suomalainen tajusi, kuinka lajia pelataan. Puljujärvi oppi käyttämään joukkuekavereita hyödyksi ja viemään itseään eteenpäin.
– Hänen ei tarvitse tehdä ihan kaikkea itse. Hän kypsyi ja kasvoi. Jesse on yksi kovimmista pelaajista, keiden kanssa olen treenannut täällä Oulussa. Nuoret pelaajat katsoivat Jesseä ajatellen, että ”mitä minun pitäisi tehdä”. Puljujärvi kirjoitti nuotit.
Tällä kaudella suomalainen pelasi Kärpissä 16 liigapeliä pistein 7+5=12 (+3), NHL:ssä hän on luutinut kahdeksassa ottelussa tehoin 0+2=2 (-4).
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Buffalo Sabresin päävalmentajalta päivitys loukkaantuneesta Ukko-Pekka Luukkosesta
- Näitkö tämän? Mikä esityö! Connor McDavid veivasi puolustuksen täysin solmuun
- Ismo Lehkonen yllättyi Mikael Granlundin siirrosta Dallasiin – kova väite: ”Osakkeet heikkeni”
- Leijonille jälleen surkea uutinen NHL:stä
- Miro Heiskasesta lisätietoja – Rasmus Ristolaisenkin tilanteesta päivitys
- Vancouver Canucks kaupittelee jälleen pelaajiaan: ”Ovat ilmoittaneet muille seuroille”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari palaa tositoimiin pitkän tauon jälkeen
- Suomalaispelurien NHL-seurassa kriisipalaveri: ”Kovia keskusteluja”
- San Josen tähti paljastaa lämpimän muiston Mikael Granlundista – ”Hän oli mahtava johtohahmo”
- NHL-maalitykki vahvistaa Ruotsia 4 Nations Face-Off -turnauksessa!
- Patrik Laine lytättiin täysin – ex-pelaaja raivoaa: ”Mikä v*ttu on ongelmasi?”
- Patrik Laine vaikeuksissa NHL:ssä – koki kovan kohtalon
- Mikael Granlund siirrostaan Dallas Starsiin: ”Tästä joukkueesta näkee heti…”
- Columbus Blue Jacketsille jättimenetys – hurjat tehot takonut hyökkääjä pitkään sivussa
- Patrik Laine rehellisenä penkityksestään – myöntää suoraan: ”Itseluottamus ei ole kunnossa”
- San Josen tähti paljastaa lämpimän muiston Mikael Granlundista – ”Hän oli mahtava johtohahmo”
- Leijonille jälleen surkea uutinen NHL:stä
- Vancouver Canucks kaupittelee jälleen pelaajiaan: ”Ovat ilmoittaneet muille seuroille”