Sarjan kallein jäähyntappaja? Vancouver-GM kommentoi jälleen jättimäistä ongelmaansa – ”Olemme yrittäneet…”

Vancouver Canucks-GM Jim Benning on viime kauden jälkeen yrittänyt jälleen kerran löytää mahdollisuutta päästä eroon hyökkääjä Loui Erikssonin ongelmasopimuksesta.
35-vuotiaalla ruotsalaisella on vielä kaksi kautta jäljellä cap hitiltään kuuden miljoonan dollarin suuruista diiliään, mutta pelaajan tuloksentekokyky on kaukana kovan palkan edellyttämältä tasolta.
– Olemme yrittäneet löytää hänelle uutta joukkuetta ja mahdollisuutta uuteen, tuoreeseen starttiin, mutta niin ei nyt ole käynyt, Benning totesi Sportsnet 650:n Starting Lineup -ohjelmassa ja jatkoi:
– Loui on nyt meillä ja pystyy edelleen pelatessaan tappamaan jäähyjä meille, hän on hyvä puolustava pelaaja. Toivoimme sopimuksen tehdessämme, että hän olisi tehnyt enemmän tulosta, mutta niin ei ole käynyt. Hän on kuitenkin osa ryhmäämme ja kokenut kaveri.
Eriksson saapui Canucksiin vapaana agenttina kesällä 2016, mutta on tehnyt seurassa pelaamissaan 245 ottelussaan vaatimattomat 38 maalia. Ennen joukkueeseen liittymistään hän oli iskenyt NHL-urallaan kuusi yli 20 maalin kautta.
Päättyneellä kaudella ruotsalainen istui useita otteluita katsomossa pelaten ainoastaan 49 runkosarjaottelua tehoin 6+7=13. Syksyn kuplapudotuspeleissä kymmenen ottelua sujui kiikaritehoilla.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Seattle Kraken nimesi uuden GM:n – Ron Francis sivuun
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Rajuja syytöksiä! Detroit-kapteeni haukkuu GM Steve Yzermanin
- Maalitykki paljastaa: pelasi koko kauden isojen vammojen kanssa – leikkaus edessä?
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Leijonille viides NHL-vahvistus!
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Edmonton Oilersilla pahoja poissaoloja – jopa viisi miestä sivussa pudotuspeliavauksesta?
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”