”En oikein tiedä, mitä täällä tapahtuu” – Joel Kiviranta silminnähden hämmästynyt pudotuspelivireestään
Popcorn-osastolta Dallas Starsin ratkaisupelaajaksi pudotuspeleissä noussut Joel Kiviranta oli monttu auki ensimmäisen Stanley Cup -finaalin jälkeen iskettyään tähtipaidoille yhden rysän. Dallas voitti 4-1 ja johtaa loppuottelusarjaa voitoin 1-0.
Dallas sai finaaleissa vantaalaisen mukaan päälle hyvin draivin ja lisäksi peli eteni nimenomaan Starsin käsikirjoituksen mukaan. Suomalainen vahvisti väitteet pelin jälkeen pohjoisamerikkalaisten medioiden edessä.
– Se oli tiedossa, että Tampa haluaisi pelata kiekon kanssa. Pystyimme horjuttamaan heidän rytmiä ja onnistuimme riisumaan heidät aseista pistämällä kiekkoa päätyyn ja menemällä heti päälle.
Kiviranta painotti, että Dallas haluaa puolustaa tiiviisti pelaajien ollessa sitoutuneita tähän.
– Se antaa meille mahdollisuudet samalla hyviin hyökkäyksiin. Totta kai maalivahti Anton Khudobin pelaa aika vankasti. Siinä ovat menestyksen salaisuudet.
Vuoden 2019 maailmanmestari on iskenyt yhdeksässä pelissä tehot 5+1=6 (+6) siten, että neljä näistä maaleista on syntynyt aiemmin ottelusarjan katkaisseissa peleissä. Kiviranta oli pelin jälkeen monttu auki.
– En oikein tiedä, mitä täällä tapahtuu. Joskus tuntuu siltä, että vaikka ampuisi mistä, niin kaikki menee. Nyt tuntuu siltä.
– Totta kai se on hienoa, mutta matkaa on vielä kolmen voiton verran. Ei sillä ole mitään väliä, kuka ne maalit tekee.
Kiviranta pisti kiitosta maaleista puhtaan onnen lisäksi myös pompuille ja legendaarisen oman pelin pelaamiselle.
– Sohlaan kaikkialle, rynnin maalille ja yritän olla koko ajan iholla.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Karu uutinen: Nyt loukkaantui Mikko Rantanen!
- Patrik Laineesta tipahti kylmäävä arvio – ex-valmentaja: ”Jos hänet laitettaisiin siirtolistalle…”
- Vau! Juuse Saroksen 4 Nations -maski julkistettiin – mukana kolme upeaa yksityiskohtaa
- Miksi Juuso Välimäellä ei kulje? ”Tämä on ollut sellainen kausi…”
- Suomalaispakki siirtolistalle
- Brad Lambert on saamassa tilaisuuden!
- Olli Määttä analysoi Utahin kautta: ”Emme ole pelanneet huonosti”
- Sidney Crosbysta hyviä ja huonoja uutisia
- Mikko Rantasella taas vaikeaa – räyhäsi ja paiskoi tavaroita
- Kimmo Timonen nostaa ”suomalaisjoukkueen” NHL-kauden yllättäjäksi: ”Erittäin viihdyttävää lätkää, mutta…”
- NHL:ssä jysähti melkoinen jättidiili!
- Paljastus: Colorado teki tarjouksen supertähti J.T. Milleristä – tämä mies vaihdokkina!
- Elliotte Friedman: Tällaisen jättisopimuksen Mikko Rantanen saa Carolinalta
- Patrik Laineelle tyly kohtalo NHL:ssä
- Patrik Laineesta tipahti kylmäävä arvio – ex-valmentaja: ”Jos hänet laitettaisiin siirtolistalle…”
- Kimmo Timonen nostaa ”suomalaisjoukkueen” NHL-kauden yllättäjäksi: ”Erittäin viihdyttävää lätkää, mutta…”
- Vau! Juuse Saroksen 4 Nations -maski julkistettiin – mukana kolme upeaa yksityiskohtaa
- Kaksinkertainen Stanley Cup -mestari nostettiin NHL-vahvuuteen
- Mikko Rantasella taas vaikeaa – räyhäsi ja paiskoi tavaroita
- Suomalaispakki siirtolistalle