Ässien Jakob Stenqvistille NHL-sopimuksetta jääminen ei ollut maailmanloppu: ”En olisi voinut tehdä mitään toisin”

Ässissä pelaava 22-vuotias ruotsalaispuolustaja Jakob Stenqvist pelasi Suomessa hyvän kauden, sillä hän teki avauskaudellaan Porissa tehopisteet 8+24.
Dallas Stars varasi Stenqvistin vuonna 2016 kuudennella kierroksella, koko varaustilaisuuden 176. pelaajana. Stars jätti kuitenkin sopimuksen tekemättä Stenqvistin kanssa.
Stenqvist kertoi HockeySverigen laajassa haastattelussa, ettei Dallasista juuri oltu yhteydessä.
− Aika hiljaista oli. Heillä oli omistajakuvioissa hankaluuksia koronaviruksen takia, ja sitten vain sanottiin, ettei sopimusta tule, Stenqvist totesi.
Ruotsalainen oli tyytyväinen kauteensa Ässissä. Hän jatkaa Porissa myös ensi kaudella. Lähtö Pohjois-Amerikkaan ei tule nyt kyseeseen.
− En olisi voinut tehdä mitään toisin viime kaudella. Tein sen mitä pystyin ja yritin näyttää olevani sopimuksen arvoinen, Stenqvist pohti.
Mora IK:n kasvatti suhtautui asiaan todella tyynesti. Ja nuorella pelaajalla on vielä aikaa kehittyä sen tason pelaajaksi, että NHL vielä jonain päivänä kutsuu.
− Onhan se selvää, että olisi ollut hienoa päästä pelaamaan sinne, koska se on ollut tavoitteeni pienestä pitäen. Mutta ajattelen seuraavasti: ”Jos pääsen NHL:ään, niin pääsen, mutta jos en, niin sekin käy”.
− Sitten pitää vain luoda ura muualla ja ottaa siitä kaikki irti. Se ei ole maailmanloppu, jos en pääse NHL:ään, Stenqvist jatkoi.
Koronavirustilanne luo paljon epävarmuutta, mutta tällä hetkellä näyttää siltä, että Liiga päästään aloittamaan lokakuun alussa.
Stenqvistillä on vuosi sopimusta jäljellä Ässien kanssa, mutta sen pidemmälle hän ei ole tulevaisuuttaan suunnitellut.
− En ole ajatellut asiaa niin paljon, olen avoin kaikelle. Suomen liigassa on tosi hauskaa ja Ässät on hieno joukkue, jolla on myös hienot fanit. Olisi hienoa pelata Suomessa myös kärkijoukkueessa. Ruotsi on aina Ruotsi, olisi mahtavaa päästä pelaamaan SHL:ssä toden teolla.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Podcast: Rasmus Dahlin vaati siirtoa pois Buffalosta – näin tähtipuolustaja vastaa
- Suomalaisvahti kutsuttiin NHL:ään – viime visiitillä huimat tilastot
- Aleksander Barkov hehkutti Floridan peliliikettä siirtotakarajalla: ”Tällaista ei tapahdu aivan joka päivä”
- Nyt meni tiukille! GM paljastaa: Jättitreidi saatiin valmiiksi juuri ennen siirtotakarajaa
- Brad Marchandilta kova väite Bostonin GM:stä
- Mahtisuoritus! Ukko-Pekka Luukkoselle ylistystä: ”Piti meidät mukana”
- IS: Suomalaishyökkääjä lähtee Pohjois-Amerikasta
- NHL-debyytti tulossa? Suomalainen maalitykki nostettu ylös
- Tähtipelaaja kärähti dopingista – jättimäinen pelikielto
- Montreal teki ison tarjouksen kahdesta supertähdestä – toinen oli Mikko Rantanen!
- Paljastus kulisseista: Näin Brad Marchandin siirto Floridaan tapahtui
- Hurja paljastus: Mikko Rantanen yritettiin vaihtaa toiseen NHL-megatähteen!
- Lähde: Tällaisen tarjouksen Montreal sai Joel Armiasta – ei riittänyt
- Brad Marchandin siirrosta uskomaton paljastus
- Mikael Granlundilta hurjaa puhetta Mikko Rantasesta!
- Montreal teki ison tarjouksen kahdesta supertähdestä – toinen oli Mikko Rantanen!
- TVA Sports: Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- Carolinan päävalmentaja lataa katkeraa tekstiä Mikko Rantasesta
- NHL-pelaajalta traaginen ilmoitus