Hockey Hall of Fame -valinnat selvillä – kaksi nykyistä GM:ää mahtui mukaan!

Kunniagalleria Hockey Hall of Fame on julkistanut vuoden 2020 valintansa.
Pelaajista kunnian saivat Jarome Iginla, Marian Hossa, Kevin Lowe, Doug Wilson ja Kim St-Pierre. Niin sanotussa Rakentajat-kategoriassa galleriaan pääsee Ken Holland (arkistokuvassa).
Iginla toimi aikoinaan Calgary Flamesin pitkäaikaisena kapteenina ja pelasi NHL:ssä 20 kauden aikana 1 554 ottelua keräten niissä 625+675=1300 tehopistettä. Hän ehti edustaa urallaan Flamesin lisäksi Pittsburgh Penguinsia, Boston Bruinsia, Colorado Avalanchea ja Los Angeles Kingsiä.
Hossa pelasi 19 NHL-kautensa aikana Ottawa Senatorsissa, Atlanta Thrashersissa, Pittsburgh Penguinsissa, Detroit Red Wingsissä ja Chicago Blackhawksissa kaikkiaan 1309 ottelua ja teki niissä 525+609=1134 tehopistettä. Hossa voitti Stanley Cupin kolmesti Blackhawksissa (2010, 2013 ja 2015) ja pelasi finaaleissa Penguinsin kanssa 2008 ja Red Wingsin paidassa 2009.
Lowe voitti urallaan peräti kuusi Stanley Cupia, joista viisi tuli Edmonton Oilersin 1980-luvun dynastiajoukkueessa ja yksi New York Rangersissa. Tunnollisena puolustavana puolustajana muistettava Lowe merkkautti NHL-runkosarjassa 1254 otteluun tehot 84+347=431 ja pudotuspeleissä 214 otteluun 10+48=58.
Wilson muistetaan pelaajauraltaan uroteoistaan Chicago Blackhawks-paidasta. Hänet palkittiin NHL:n parhaan puolustajan Norris Trophylla vuonna 1982. Nykyisin San Jose Sharksin GM:nä työskentelevä Wilson takoi Blackhawksin ja Sharksin väreissä 1024 ottelussa 237+590=827 tehopistettä, jolla sijoittuu NHL-puolustajien kaikkien aikojen pistepörssissä komeasti 15:nneksi.
St-Pierre pelasi maalivahtina ja voitti Kanadan riveissä kolme naisten olympiakultaa ja viisi maailmanmestaruutta. Hän torjui aina 18-vuotiaaksi asti poikien peleissä, siirtyi sitten McGill Universityn naisten joukkueeseen ja sieltä edelleen Canadian Women’s Hockey Leagueen.
Edmonton Oilers-GM Hollandin valinnan perusteena lienevät 22 vuotta Detroit Red Wingsin GM:nä vuosina 1997-2019. Tuona aikana Red Wings voitti Stanley Cupin neljästi (1997, 1998, 2002 ja 2008). Hollandin valtakaudella Detroit voitti myös runkosarjassa ja pudotuspeleissä enemmän otteluita (1 044) kuin mikään muu NHL-joukkue.
Valintaseremonia on määrä järjestää Torontossa 16. marraskuuta, mutta päivämäärä saattaa vielä muuttua riippuen siitä, milloin NHL-kausi 2020-21 alkaa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- USA:n MM-joukkueen runko selvillä – mukana kovia NHL-nimiä
- Urheilucast: HIFK virittelee melkoista pommia – Jarmo Kekäläinen kiikarissa!
- Lähde: Kultaleijona lähdössä Coloradosta – palaa Eurooppaan
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä