NHL-ura jäähylle: KHL:ään palannut venäläispeluri selitti siirtonsa taustoja – lyttäsi Buffalo Sabresin!

Venäläispuolustaja Viktor Antipinin Pohjois-Amerikan kiertue jäi lopulta vain yhden kauden mittaiseksi.
25-vuotias, hyvästä luistelustaan tunnettu pakki pelasi Buffalo Sabresissa vain 47 ottelua ja seurasi ison osan otteluista poppariosastolla. Tämä riitti Antipinille ja mies suuntasi kesällä takaisin KHL:ään ja Metallurg Magnitogorskin väreihin. Omien sanojensa mukaan venäläinen ei ollut tyytyväinen saamaansa kohtaloon, eikä Buffalo joukkueena miellyttänyt häntä lainkaan.
– Antipin sanoi, että hän olisi jäänyt NHL:ään, jos olisi päässyt parempaan joukkueeseen. Hän ei ollut tyytyväinen, koska Buffalo hävisi koko ajan ja joutui itse katsomaan sivusta voimatta tehdä mitään asian eteen. Antipinin mukaan hänellä on nyt mahdollisuus päästä pelaamaan ja voittamaan pelejä, KHL-sisäpiiriläinen Aivis Kalnins twiittasi.
Kausi ei ollut Buffalolle mikään ihanteellinen, sillä joukkue voitti vain 25 runkosarjan otteluaan. Joukkue on kuitenkin uudelleenrakennuksen alla ja kesän aikana vahvistuksia on putkahtanut niin varaustilaisuuden kuin vaihtokauppojenkin kautta. Mikäli Sabres saa alkavalla kaudella pelinsä uomiin, voi newyorkilaisseura olla hyvinkin yksi vuoden yllättäjistä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Seattle Kraken nimesi uuden GM:n – Ron Francis sivuun
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Pudotuspeleissä mielettömät trillerit – kaikki pelit ratkesivat maalin erolla
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- MTV Urheilu: Eetu Mäkiniemi siirtyy Liigaan!
- Rajuja syytöksiä! Detroit-kapteeni haukkuu GM Steve Yzermanin
- Maalitykki paljastaa: pelasi koko kauden isojen vammojen kanssa – leikkaus edessä?
- Leijonille viides NHL-vahvistus!
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Edmonton Oilersilla pahoja poissaoloja – jopa viisi miestä sivussa pudotuspeliavauksesta?
- NHL:ssä karu tilanne: ruotsalaisvahti teloi joukkuekaverinsa viikateiskulla
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen