HAASTATTELU: Suomalaisjärkäleen NHL-uran jatko vaakalaudalla – ”Eurooppa on hyvä vaihtoehto minulle”

NHLSuomi tavoitti St. Louis Bluesin farmijoukkueessa pelaavan suomalaispuolustajan Petteri Lindbohmin, joka vietti kesälomaansa rentoutuen Maltalla.
– Pieni lepo on nyt paikallaan niin saa kroppa levätä. Sitten painetaan taas 3-4 viikkoa putkeen kovaa duunia, Lindbohm kertoi NHLSuomelle hyväntuulisena kuulumisistaan.
24-vuotias puolustaja on viettänyt viime aikoina paljon aikaansa MM-jalkapallon parissa – eikä hänen suosikistaan ole epäselvyyttä.
– Aika paljon on tullut katsottua noita MM-kisoja. Toivon Lionel Messille hyvää ja sitä, että hän ottaisi sen mestaruuden – varsinkin, jos nämä ovat hänen viimeiset MM-kisansa.
Kausi 2017-18 oli karvas pettymys
Lindbohmin päättynyt kausi sai dramaattisia piirteitä tammikuussa, kun hän kärsi pahan olkapäävamman, joka vaati kauden päättävän leikkauksen.
– Harmi, että tuli se ”pieni” loukkaantuminen siinä kesken kauden. Viimeksi meni rikki toinen olkapää ja nyt sitten se toinen. Nyt kuitenkin tuntuu, että oon täysin kunnossa. Oikeastaan nyt on sellainen fiilis, että olkapäät eivät ole koskaan olleet näin hyvässä kunnossa, AHL-seura Chicago Wolvesia edustava peluri vakuuttaa.
Lindbohm pelasi päättyneellä kaudella AHL:ssä 23 ottelua tehopistein 1+2=3. Wolvesin varakapteenina toimineen suomalaisen vähäinen pistemäärä johtui hieman muuttuneesta roolista.
– Alkukaudella pelasin hyvin vaikka pisteitä ei paljoa tullukaan. Rooli oli vähän puolustavampi, joten en päässyt hyökkäämään niin paljoa kuin olisin halunnut, viime kaudella tehot 8+8=16 summannut pakki kertoi.
Jatkuuko ura Euroopassa vai Pohjois-Amerikassa?
Lindbohm allekirjoitti viime syksyllä Bluesin kanssa yhden vuoden mittaisen jatkosopimuksen, joka päättyy nyt heinäkuun 1. päivä.
Blues ei ole vielä tarjonnut uutta paperia, joten suomalaispelurin ensi kauden seura on vielä hämärän peitossa.
– Minulla on aika samanlainen kesä kuin viime vuonna. Pitää katsoa mitä tarjouksia tulee ja mitkä ovet ovat raollaan. Oma mentaliteettini on se, että pääsen kehittymään pelaajana. Sen mukaan valitsen myös tulevan joukkueeni.
Viimeisen neljän kauden aikana vain 40 ottelua NHL:n puolella pelanneen Lindbohmin tavoite on kuitenkin jatkaa ”taalaliigassa”.
– Oma unelma on ehdottomasti vielä NHL. Sinne on kuitenkin monta erilaista polkua – minun täytyy vain löytää se oma polku.
Lindbohm pitää Eurooppaa yhtenä mahdollisena ”polkuna” NHL-unelman tavoitteluun.
– Tilanne Bluesin kanssa on vielä ihan täysin auki. Katsotaan miten juhannus menee ja sen jälkeen nähdään, jatkuuko urani Euroopassa vai Pohjois-Amerikassa. Eurooppa on ehdottomasti yksi vaihtoehto – siellä pelataan kuitenkin hyvää lätkää. Hyvänä esimerkkinä Saksa, joka pelasi olympialaisissa hyvin. Eurooppa on hyvä vaihtoehto minulle.
Liigassa Jokereita ja Ässiä edustaneen puolustajan tärkein tavoite on kehittyä paremmaksi pelaajaksi.
– Tärkeintä oikeastaan on se, että löydän sellaisen kokonaisuuden, jossa valmennus haluaa minulta samoja asioita, joita minä haluan seuralta. Siten pääsen itse parhaiten pelaajana eteenpäin. Tulevassa seurassa minulle on tärkeintä se, että pystyn kehittymään pelaajana paremmaksi, Lindbohm kertoo.
Haastattelu: Lauri Saastamoinen
Twitter: LauriSaasta
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Seattle Kraken nimesi uuden GM:n – Ron Francis sivuun
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Rajuja syytöksiä! Detroit-kapteeni haukkuu GM Steve Yzermanin
- Maalitykki paljastaa: pelasi koko kauden isojen vammojen kanssa – leikkaus edessä?
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Leijonille viides NHL-vahvistus!
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Edmonton Oilersilla pahoja poissaoloja – jopa viisi miestä sivussa pudotuspeliavauksesta?