USA:n NHL-tähdille maistuu kalja MM-kisoissa

HERNING. Yhdysvallat sijoittui MM-kisojen Herningin alkulohkossa toiseksi heti Suomen jälkeen, vaikka valmistautuminen peleihin ei ole mennyt täysin ammattilaisten käsikirjan mukaan.
NHLSuomi oli paikalla, kun Yhdysvallat sulatteli alkulohkon päättymistä useammassakin baarissa myöhään keskiviikon vastaisena yönä. USA:n MM-joukkueella on ilmeisesti kovin löyhät säännöt MM-kisoissa, sillä useampikin pelaaja oli päässyt olut-lasin äärelle. Tunnetuimpia nimiä oli Calgary Flamesin NHL-tähti Johnny Gaudreau.
USA:n pelaajat olivat hyvällä tuulella, mutta missään kaatokännissä pelaajat eivät olleet. NHLSuomen saamien tietojen mukaan kyseessä ei ollut ainoa kerta, kun USA:n pelaajat ovat baarissa. Heidät on nähty useampana iltana Herningin yöelämässä. Keskiviikon vastaisena yönä USA:n pelaajat viettivät aikaansa baarissa seuraten Tampa Bayn ja Washingtonin välistä pudotuspeliottelua.
USA:n turnaus jatkuu torstaina puolivälieräottelulla Tshekkiä vastaan. Ei pidä yllättyä, jos joukkueen valmistautuminen on jäänyt hieman vajaaksi.
Ville Hirvonen
@hirvonenville
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Seattle Kraken nimesi uuden GM:n – Ron Francis sivuun
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Rajuja syytöksiä! Detroit-kapteeni haukkuu GM Steve Yzermanin
- Maalitykki paljastaa: pelasi koko kauden isojen vammojen kanssa – leikkaus edessä?
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Leijonille viides NHL-vahvistus!
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Edmonton Oilersilla pahoja poissaoloja – jopa viisi miestä sivussa pudotuspeliavauksesta?
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”