Columbuksen NHL-tähti ihmetteli MM-kisojen ongelmaa – ”Sen läpi on vain taisteltava”

HERNING. Columbus Blue Jacketsin tähtihyökkääjä Cam Atkinson saapui auttamaan Yhdysvaltoja Tanskan MM-kisoihin pitkän kauden jälkeen. USA:n osalta turnaus on alkanut kahdella voitolla ja Atkinson on nakuttanut kahteen peliin tehot 1+1.
Lauantai-iltana kaatui Tanska maalein 4-0. Ottelun jälkeen puhutti jälleen Herningin peliareenan ongelma, heikkokuntoinen jää.
– Se oli aika pehmeä, mutta toisaalta se on sama molemmille. Sen läpi on vain taisteltava ja yritettävä pitää peli mahdollisimman yksinkertaisena, Atkinson sanoi ottelun jälkeen.
USA kaatoi perjantaina Kanadan, mutta lauantain ottelu oli silti parempi Jenkeiltä kuin aiempi ottelu.
– Se oli vähän kuin yö ja päivä. Pelasimme ehdottomasti ehjemmän 60-minuuttisen. Pelasimme hyvin yksinkertaista kiekkoa. Yritimme pakottaa heidät virheisiin omalla alueella, kun kiekko oli siellä ja teimme myös sen, Atkinson sanoi.
Atkinsonin mukaan avausmaalilla oli lauantaina iso merkitys.
– Tiesimme, että he tulevat kovaa ensimmäiset minuutit. He ovat hyvä joukkue ja heillä on paljon hyviä pelaajia. Pysyimme kuitenkin pelisuunnitelmassamme ja kun teimme ensimmäisen maalin, niin hanat aukesivat, Atkinson luonnehti.
Atkinson pelasi tällä kaudella NHL:ssä 65 ottelua tehoilla 24+22=46. Pudotuspeleissä jenkkihyökkääjä pelasi kuusi ottelua tehoilla 2+2=4.
Ville Hirvonen
@hirvonenville
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Seattle Kraken nimesi uuden GM:n – Ron Francis sivuun
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Rajuja syytöksiä! Detroit-kapteeni haukkuu GM Steve Yzermanin
- Maalitykki paljastaa: pelasi koko kauden isojen vammojen kanssa – leikkaus edessä?
- Leijonille viides NHL-vahvistus!
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- NHL:ssä jysähti jälleen potkut – mestariluotsille tyly kohtalo!
- Vancouver Canucks teki ratkaisunsa päävalmentajasta
- Edmonton Oilersilla pahoja poissaoloja – jopa viisi miestä sivussa pudotuspeliavauksesta?
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”