Jussi Jokinen avasi sanaisen arkkunsa – arvosteli rajusti suomalaista jääkiekkoa

Jokaisella vähänkin NHL:ää viime kaudella seuranneella on varmasti tiedossa, että suomalaislupaus Jesse Puljujärven tulokaskausi maailman parhaassa kiekkoliigassa ei ollut täydellinen nappisuoritus.
Hän pelasi Edmonton Oilersin riveissä 28 ottelua tehoin 1+7, ennen kuin seura vihdoin tajusi lähettää hänet AHL-seura Bakersfield Condorsin riveihin. NHL:ssä hän sai muutoinkin vähän vastuuta, sillä hänen keskiarvollinen peliaikansa ottelua kohden oli vain 11 minuuttia ja 15 sekuntia.
Oilersin kesän suomalaishankinta Jussi Jokinen kertoikin nyt omat syynsä siihen, miksi ”Puljun” ensimmäinen NHL-kausi oli oletettua hankalampi. Toki on muistettava, että Puljujärvi joutui kuntouttamaan viime kesänä myös polveaan, joten hänen harjoittelunsa ei ollut täysipäiväistä.
– Se, miten Suomen liigassa pelataan tänä päivänä… peli on hidastunut valtavasti, Jokinen kertoi Oilersin verkkosivujen mukaan.
Liiga ei ollut kuitenkaan suinkaan ainoa kohde, johon Jokisen arvostelu osui. Rapaa sai nimittäin myös koko eurooppalainen jääkiekko, joka on suomalaisen mukaan ”täysin eri laji”.
– Kyseessä ovat kuin kaksi eri lajia. Huomasin sen myös MM-kisoissa. Täällä peli on nopeaa, siellä peli on kuin jalkapalloa. Odotetaan maalin takana ja vaihdetaan… täällä vain mennään ja reagoidaan nopeasti. On helppo ymmärtää, että hyppy SM-liigasta NHL:ään voi olla vaikeaa.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tre Kronor kasaa hirmujoukkuetta MM-kisoihin – taas kaksi huippuvahvistusta NHL:stä
- Matias Maccelli avautuu – suorat sanat jatkosta Utahissa
- Aleksander Barkov telottiin rajusti NHL:ssä!
- USA:n MM-joukkueen runko selvillä – mukana kovia NHL-nimiä
- Urheilucast: HIFK virittelee melkoista pommia – Jarmo Kekäläinen kiikarissa!
- Lähde: Kultaleijona lähdössä Coloradosta – palaa Eurooppaan
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Lähde: Kultaleijona lähdössä Coloradosta – palaa Eurooppaan
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- Supertähdestä pamahti hirmuinen huhu – seurapomo vihjaa siirrolla!
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- Nyt se tapahtui! Lou Lamoriello, 82, ulos New York Islandersista
- Urheilucast: HIFK virittelee melkoista pommia – Jarmo Kekäläinen kiikarissa!