Montrealin jättävä Andrei Markov hehkuttaa – ”En unohda koskaan sitä, kun Saku palasi syövän jälkeen”

Venäläispuolustaja Andrei Markovin 16 kautta kattaneeseen uraan Montreal Canadiensin puolustajana mahtuu melkoinen määrä toinen toistaan upeampia muistoja.
Markov lähtee NHL:stä todellisena Montreal Canadiens -legendana, sillä hän pelasi taalakaukaloissa huimat 990 runkosarjaottelua ja kaikki yhdessä ja samassa seurassa.
Toisin sanoen hän jäi harmittavasti vain kymmenen ottelun päähän maagisesta tuhannen ottelun rajapyykistä.
Kun Markovilta kysyttiin hänen lempimuistoaan Canadiens-ajoilta, niistä 990 ottelusta löytyi yksi ylitse muiden.
– Luultavasti paras muistoni oli ensimmäinen pelini (lokakuussa 2000). Minulla on niin paljon muistoja ja hyviä sellaisia. Pääsin pelaamaan loistavien pelaajien kanssa, Markov hehkuttaa kanadalaisseuran verkkosivuilla.
– Jokainen ottelu oli jotain erityistä. Montrealin kaupunki hengittää jääkiekkoa ja (seuran) fanit ovat parhaat fanit, mitä jääkiekosta löytyy.
38-vuotias konkari tulee muistamaan myös ikuisesti yhden hetken, jota yksikään Canadiens-fani ei tule koskaan unohtamaan.
– En unohda koskaan sitä hetkeä, kun Saku (Koivu) palasi syövän jälkeen. Yleisö, fanit… se oli jotain uskomatonta.
Markov iski Canadiens-paidassa pelaamissaan otteluissa upeat tehot 119+453=572. Hän onkin kanadalaisseuran historian toiseksi tehokkain puolustaja ja kolmanneksi tehokkain maalintekijä. Lisäksi hän on 990 ottelullaan kuudenneksi eniten otteluita Canadiensissa pelannut pelaaja.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Vezina-ehdokkaat julki – tässä NHL:n parhaat maalivahdit!
- Pittsburgh Penguins rysäytti jättiuutisen!
- Tre Kronor vahvistuu jälleen – hirmutehot takonut NHL-tähti lähtee MM-kisoihin
- Joel Quenneville neuvottelee päävalmentajan paikasta NHL:ään – ”Vahva ehdokas”
- Näkökulma: ”Venäläinen maalivahtiruletti” ratkaisee NHL:n mestaruuden
- Kohumaali kuumensi tunteet NHL:n pudotuspeleissä: ”Säännöt eivät päde kaikkiin”
- Leijonille uusi vahvistus NHL:stä!
- Colorado löylytti Dallasia – yleisö sekosi täysin Gabriel Landeskogin maalista
- Väite kulisseista: Joonas Korpisalo haluaa ulos Bostonista
- Aleksander Barkovin pelikunnosta iso päivitys
- Aleksander Barkovin pelikunnosta iso päivitys
- Patrik Laineesta kantautui huolestuttava tieto
- Väite kulisseista: Joonas Korpisalo haluaa ulos Bostonista
- NHL:n kurinpito asetti Aleksander Barkovin telojan pelikieltoon
- Leijonille uusi vahvistus NHL:stä!
- Colorado löylytti Dallasia – yleisö sekosi täysin Gabriel Landeskogin maalista
- NHL:ssä täysi sirkus päällä – joukkotappelu levisi vaihtopenkille
- Pittsburgh Penguins rysäytti jättiuutisen!
- Kohumaali kuumensi tunteet NHL:n pudotuspeleissä: ”Säännöt eivät päde kaikkiin”
- Joel Quenneville neuvottelee päävalmentajan paikasta NHL:ään – ”Vahva ehdokas”