Connor McDavid sai jo omansa – Milloin on Jack Eichelin vuoro?

Sentteri Jack Eichelin jatkosopimuksesta on tullut Buffalo Sabresin ykkösprioriteetti.
Sabresin GM Jason Botterill on käynyt neuvotteluja Eichelin edustajien kanssa ja toivoo pääsevänsä heidän kanssaan yhteisymmärrykseen ennen kauden alkua.
– Olen käynyt näitä neuvotteluja ennenkin, edelliset 10 vuotta Pittsburghin johtoportaassa työskennellyt Botterill kertoi NHL.com:lle.
– Aina kun saimme solmittua Sidney Crosbyn, Evgeni Malkinin tai Kris Letangin kaltaisten supertähtien kanssa jatkosopimukset, olimme todella innoissamme.
Connor McDavidin solmittua viikko sitten kahdeksanvuotisen ja 100 miljoonan dollarin ennätyssopimuksen, katseet ovat luonnollisesti kiinnittyneet saman varaustilaisuuden kakkosnimeen, Eicheliin ja hänen tulevaan sopimukseensa. Sabres toivoo pystyvänsä samankaltaiseen sopimukseen.
– Keskustelumme Jackin kanssa ovat menneet erittäin hyvin, Botterill sanoi.
– Jatkamme keskusteluja läpi kesän ja katsotaan pääsemmekö yhteisymmärrykseen. Me haluamme saada sopimuksen aikaiseksi ja ainoa asia, mitä Jackin puolelta olemme kuulleet on se, että he haluavat samaa.
20-vuotiaan Eichelin tulokassopimuksen viimeinen vuosi käynnistyy tulevan kauden alkaessa.
Amerikkalaissentteri pelasi viime kaudella hieman ennen kauden alkua kärsityn nilkkavamman takia vain 61 ottelua, joissa hän teki 57 tehopistettä (24+33). Yhteensä Eichel on kerännyt urallaan 48 maalia ja 65 syöttöpistettä.
Myös toinen Sabresin superjuniori, Sam Reinhart, on samassa tilanteessa Eichelin kanssa. Hänenkin tulokassopimuksensa viimeinen vuosi lähtee käyntiin, mutta Sabresilla on erilaiset suunnitelmat hänen varalleen.
– Se on skenaario jossa olemme kiinnostuneita Samin kanssa, mutta en usko saavamme jatkosopimusta vielä tänä kesänä aikaiseksi, Botterill myönsi.
– Hänen sopimustaan on vielä vuosi jäljellä ja katsomme miten tilanne etenee.
Kanadalaissentteri varattiin vuoden 2014 varaustilaisuuden toisena nimenä. Reinhart on iskenyt 167:ssa pelaamassaan NHL-ottelussa tehot 40+50.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Utah rysäytti taas: Kahdelle runkomiehelle rahakkaat jatkosopimukset
- Kohta rytisee? Toimittaja: Carolina teki ison päätöksen Mikko Rantasen suhteen
- New Jersey Devilsille surkeita uutisia Jack Hughesista
- Utah lätkäisi tähtipelaajalleen lähes 24 miljoonan dollarin jatkosopimuksen
- Alisuorittanut pistenikkari kaupattiin NHL:ssä – lähteekö ura lentoon Nashvillessa?
- Tampa Bay Lightning rysäytti jättikaupan – kaksi nimimiestä haaviin!
- Jesse Puljujärvi rustasi NHL-sopimuksen!
- Florida leipoi vaihtokaupan – kovapalkkainen NHL-konkari haaviin!
- NHL-kovanaama löi hurjalla tavalla rahoiksi – 18 miljoonaa dollaria kouraan!
- Asiantuntija: Tässä asiassa Connor Hellebuyck on Juuse Sarosta parempi maalivahti – ”Iso ero siinä”
- NHL:ssä jysähti kolmen seuran vaihtokauppa – Edmontonille järkälemäiset vahvistukset!
- Carolina voi tehdä Mikko Rantasen suhteen yllätysliikkeen, joka muuttaisi kaiken
- Jesse Puljujärvi rustasi NHL-sopimuksen!
- Siirtomarkkinat – LIVE-seuranta
- Florida leipoi vaihtokaupan – kovapalkkainen NHL-konkari haaviin!
- Oho! Tampa Bay heitti yli 800 NHL-ottelun veteraanin siirtolistalle
- Päävalmentajalta yllättävää kritiikkiä hirmuvireiselle Roope Hintzille: ”Toivon Roopen parantavan”
- The Athletic: Nämä suomalaiset voivat vaihtaa joukkuetta siirtorajalla
- Montreal kiinnitti Jake Evansin pitkällä diilillä – ex-pelaaja heitti piikin Mikko Rantaselle
- Jarmo Kekäläinen sai töitä!