Ai että Ottawa Senators liian tylsä joukkue? – ”Teimme juuri sitä, mitä halusimme”

Ottawa Senators pelasi viime yönä ensimmäistä kertaa konferenssifinaaleja kotikaukalossaan kymmeneen vuoteen. Meno yleisössä oli myös tämän mukainen, mikä taasen siivitti kotijoukkueen todelliseen lentoon.
Senators nimittäin kyykytti Pittsburgh Penguinsiä Itäisen konferenssin kolmannessa finaalissa lukemin 5-1, ja se iski ensimmäiseen erään jopa neljä osumaa.
– Meillä oli pukukopissa paljon energiaa, sillä tiesimme pääsevämme pelaamaan kotikentällä konferenssifinaaleja hallitsevaa mestaria vastaan. Mukana oli paljon tunnetta jo alusta lähtien, joukkueen hyökkääjä Mike Hoffman kertoi NHL:n verkkosivujen mukaan.
Senatorsin pelityyliä on haukuttu etenkin Pohjois-Amerikassa tylsäksi, sillä se lähti ”karvaamaan”, toisin sanoen träppäämään, Penguins-sarjassa 1-3-1-systeemillä. Tämän vuoksi se voitti ensimmäisen ottelun lukemin 2-1, ja toisessa otti nokkiinsa 1-0.
Nyt tylsyys oli kuitenkin kamppailusta kaukana.
– Sen näki heti alusta lähtien. Ensimmäisen viiden tai kuuden minuutin aikana me vain puskimme kiekkoa alueelle ja saimme luotua sitä kautta paikkoja, veteraanipuolustaja Dion Phaneuf veisteli Sportsnetin mukaan.
– Tästä tuli loistava fiilis. Mielestäni luistelimme todella hyvin ja teimme juuri sitä, mitä halusimmekin. Saimme tästä myös palkinnon aikaisten maalien kautta. Sekä tietenkin muutaman onnekkaan pompun, Zack Smith kertoi.
NHL-fanin koti: Ohjelma, tilastot, uutiset & kaikki pudotuspeleistä TÄÄLTÄ.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineesta kantautui huolestuttava tieto
- Florida-valmentajalta mystinen kommentti Aleksander Barkovin tilasta
- Tre Kronor kasaa hirmujoukkuetta MM-kisoihin – taas kaksi huippuvahvistusta NHL:stä
- Matias Maccelli avautuu – suorat sanat jatkosta Utahissa
- Aleksander Barkov telottiin rajusti NHL:ssä!
- USA:n MM-joukkueen runko selvillä – mukana kovia NHL-nimiä
- Urheilucast: HIFK virittelee melkoista pommia – Jarmo Kekäläinen kiikarissa!
- Lähde: Kultaleijona lähdössä Coloradosta – palaa Eurooppaan
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Lähde: Kultaleijona lähdössä Coloradosta – palaa Eurooppaan
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- No huh! Florida Panthers antoi myrskyvaroituksen
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- Urheilucast: HIFK virittelee melkoista pommia – Jarmo Kekäläinen kiikarissa!
- Matias Maccelli avautuu – suorat sanat jatkosta Utahissa
- Florida-valmentajalta mystinen kommentti Aleksander Barkovin tilasta