Florida Panthers edelleen ilman päävalmentajaa – ”Etsimme modernia isähahmoa”

Florida Panthersin osalta mennyt kausi oli paha pettymys. Viime kaudella joukkue voitti oman divisioonansa, mutta tippui heti pudotuspelien avauskierroksella New York Islandersille.
Täksi kaudeksi odotukset olivat kovat, mutta tulos ei vastannut niitä millään tavalla. Ensin Gerard Gallant sai potkut, jonka jälkeen käynnistyi varsin erikoinen episodi. Seuran GM Tom Rowe nimittäin astui seuran penkin taakse, mutta ei onnistunut kääntämään kurssia, joten Panthersin kausi päättyi jo runkosarjaan.
Rowe siirrettiin muihin tehtäviin, kun seuraa pitkään johtanut Dale Tallon nimettiin takaisin GM:n tehtäviin. Tallonilla on kesää kohti mentäessä yksi tärkeä tavoite: löytää seuralle uusi päävalmentaja.
– Me etsimme modernia isähahmoa, hyvää kommunikoijaa ja hyvää opettajaa. Joku, joka on vankka, mutta reilu ja pystyy ajatella kaiken ulkopuolelta, koska luovuus on tärkeä. Se erottaa sinut muista joukkueista, jotka pelaavat samalla tavalla, Tallon kertasi WQAM-radiokanavalle.
Uusi päävalmentaja yliopistosta?
Yksi ehdokas, joka on yhdistetty Panthers-leiriin, on Denverin yliopistossa kolmatta vuotta valmentava Jim Montgomery. Sportsnetin mukaan Panthers on jo haastatellut Montgomerya, mutta mitään vakavampaa ei ole vielä ilmaantunut.
Panthersiin on yhdistetty Montgomeryn lisäksi muun muassa Vancouver Canucksin entinen päävalmentaja Willie Desjardins sekä Montreal Canadiensin entinen valmentaja Michel Therrien.
– Mahdollisia vaihtoehtoja on myös pudotuspelijoukkueissa, joiden kanssa emme voi vielä keskustella, Tallon totesi.
Samaan yhteyteen Panthersin GM mainitsi, että todennäköisesti päävalmentajan palkkaus tapahtuu vasta kesäkuun puoleen väliin mennessä – toisin sanoen varaustilaisuuden yhteydessä.
NHL-fanin koti: Ohjelma, tilastot, uutiset & kaikki pudotuspeleistä TÄÄLTÄ.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Aleksandr Ovetshkin teki mahdottoman – näitä NHL:n ennätyksiä tuskin rikotaan koskaan
- Vancouver kyykkäsi tärkeimmällä hetkellä – Elias Petterssonista tipahti nyt surkea uutinen
- Lähtevätkö Suomen NHL-tähdet MM-kisoihin? Leijonilla voi olla nyt iso mahdollisuus
- ”Minulla ei ole mitään hävittävää” – Jesse Puljujärvi vakuutti heti ensimmäisessä pelissään
- Sieltä se tuli! Kauan odotettu suomalaismaali syntyi
- Aleksandr Ovetshkin teki sen!
- Jesse Puljujärvi palaa NHL:ään!
- Washington Capitals kutsui – Liiga-hyökkääjä suuntaa Pohjois-Amerikkaan!
- Iso ilta tulossa? Aleksandr Ovetshkin voi tehdä tänään uskomatonta NHL-historiaa
- Stanley Cup -jahti kiihtyy – kolme playoff-paikkaa varmistui
- Florida Panthers teki todellisen yllätyshankinnan
- Jesse Puljujärvi palaa NHL:ään!
- Oliver Kapanen palasi NHL:ään – näin paluupeli sujui
- Washington Capitals kutsui – Liiga-hyökkääjä suuntaa Pohjois-Amerikkaan!
- Aleksandr Ovetshkin teki sen!
- Seattle Krakenin huippusentteri lähtee MM-jäille
- Iso ilta tulossa? Aleksandr Ovetshkin voi tehdä tänään uskomatonta NHL-historiaa
- USA nimesi päävalmentajansa MM-kisoihin
- Stanley Cup -jahti kiihtyy – kolme playoff-paikkaa varmistui
- Vancouver kyykkäsi tärkeimmällä hetkellä – Elias Petterssonista tipahti nyt surkea uutinen