Toronto Maple Leafs pudotuspeleihin – Kasperi Kapasen NHL-uran avausmaali elintärkeään paikkaan (VIDEO)

Toronto Maple Leafs on varmistanut NHL:n viimeisenä joukkueena paikan kevään tosipeleihin.
Maple Leafs isännöi viime yönä kotihallissaan Pittsburgh Penguinsia, joka lepuutti joitain avainpelaajiaan ja oli liikenteessä selkeästi kakkosmiehistöllään. Ehkä kaikkein kuvaavimpana seikkana voidaan pitää sitä, että Tom Sestito mahtui joukkueen kolmosvitjaan.
Helpolla Maple Leafsin pudotuspelipaikka ei kuitenkaan varmistunut. Vaikka joukkue hallitsikin mielin määrin ottelutapahtumia, teki Penguins isäntien illasta todella vaikean.
Maalinteon avasikin Phil Kessel, joka laittoi kiekon Frederik Andersenin selän taakse ajassa 6:11. Tästä kului kuitenkin vain 29 sekuntia, kun James van Riemsdyk toi isännät tasoihin. Näistä lukemista lähdettiin myös erätauolle, Maple Leafsin viedessä erän laukaukset nimiinsä 9-4.
Toiseen erään kotijoukkue sai pelillisesti lähes täydellisen alun. Yllätys yllätys, Sestito lähti istumaan kaksiminuuttista ja Tyler Bozak kiitti ja kumarsi ylivoimalla. Samalla Sestito aiheutti kuitenkin melkoisen määrän harmia Maple Leafs -leiriin, sillä hän luisteli jäähytilanteessaan päin maalivahti Andersenia, osuen tätä suoraan päähän.
Andersen joutui jättää ottelun kesken ja hänen tilalleen luisteli kakkosvahti Curtis McElhinney, eikä aikaakaan, kun vieraiden Sidney Crosby ohitti McElhinneyn ja tasoitti ylivoimalla lukemiksi 2-2.
Päätöserän alkuun Penguins aiheutti jälleen harmaita hiuksia isännille, kun Jake Guentzel vei vieraat ajassa 46:51 johtoon. Tämä johtoasema kestikin pitkään, kunnes suomalaispeluri Kasperi Kapanen iski NHL-uransa avausmaalin ja tasoitti ottelun. Maali ei olisi voinut juuri tärkeämpään kohtaan tulla.
Kapasen iskemä tasoitusmaali syntyi ajassa 54:30, mutta peli ei ollut vielä ohi, vaan Maple Leafs osui vajaata kolmea minuuttia myöhemmin, kun Connor Brown sinetöi osumallaan kanadalaisseuran pudotuspelipaikan.
Lopulta Auston Matthews toimitti kiekon vielä tyhjään maaliin, neljä sekuntia ennen päätössumerria, ja homma oli paketissa. Samalla Maple Leafs päätti lopullisesti New York Islandersin ja Tampa Bay Lightningin pudotuspeliunelmat.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Colorado Avalanchen päävalmentajalta iso paljastus Gabriel Landeskogista
- Lähes tuhannen pelin Stanley Cup -mestari lopettaa uransa: ”Tässä tilanteessa väistämätöntä”
- Dallas Starsin mestaruushaaveille kova kolaus
- Omalta valmentajalta tiukkaa puhetta Elias Petterssonista: ”Nyt on muututtava”
- Hurjat luvut julki – NHL:ssä syntyi uusi ennätys
- Nämä palkinnot varmistuivat NHL:ssä
- Jesse Puljujärvelle jysähti pelikieltoa NHL:ssä!
- Leijonien MM-joukkueeseen hurjia vahvistuksia NHL:stä!
- Winnipeg Jets kiinnitti tähtipuolustajansa – jättipalkka
- Aleksandar Georgiev pihalle San Josesta
- Aleksandar Georgiev pihalle San Josesta
- Katastrofaalinen uutinen: Dallasin supertähti loukkaantui – nyt tipahti karu tieto
- Eeli Tolvanen on tehnyt päätöksensä MM-kisojen suhteen
- Winnipeg Jetsin hyökkääjälle 11 miljoonan dollarin jatkosopimus
- Leijonien MM-joukkueeseen hurjia vahvistuksia NHL:stä!
- Jesse Puljujärvelle jysähti pelikieltoa NHL:ssä!
- 6 miljoonan dollarin diili! Washingtonin konkarihyökkääjä löi rahoiksi
- Tässä ovat NHL:n pudotuspelien ensimmäisen kierroksen otteluparit
- Dallas Starsin mestaruushaaveille kova kolaus
- Nämä palkinnot varmistuivat NHL:ssä